Z cyklu o prawie przy kawie
Maseczki ochronne czy zawsze musisz je nosić? Wyjątki od nakazu zakrywania ust i nosa oraz od noszenia rękawiczek ochronnych.
CZY PRZEPISY PRZEWIDUJĄ WYJĄTKI ? CO W SYTUACJI NARUSZENIA TEGO NAKAZU?
Dziś tematem cyklu o prawie przy kawie jest jedno z najbardziej popularnych zagadnień. Wzbudzający wiele kontrowersji, co sprawia, że jest przedmiotem wielu artykułów i analiz.
Inspiracją do powstania tego wpisu były liczne zapytania, które otrzymywałam od wielu osób, co do zasad zakrywania ust i nosa a także noszenia rękawiczek ochronnych.
Czy każdy musi je nosić, czy wprowadzone przepisy przewidują wyjątki, czy należy mieć przy sobie dokument potwierdzający, że wprowadzone ograniczenia nas nie dotyczą ?
Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.
W dobie pandemii, niemalże z dnia na dzień zostaliśmy zamknięci w domach, wiele z naszych aktywności zawodowych doznało licznych ograniczeń lub zostały zawieszone.
Większość instytucji publicznych, kulturalnych została zamknięta. Praca urzędów, banków została mocno ograniczona.
Do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa poprzez noszenie maseczki jednorazowej, wielorazowej, szalika lub chusty, przyłbicy albo kasku ochronnego. Dodatkowo obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów – tu ważne są komunikaty podawane w sklepach, warto zapoznać się z nimi. Wymóg noszenia rękawiczek jednorazowych również obowiązuje do odwołania. Zalecane jest także, noszenie ich m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, budynkach użyteczności publicznej (poczta, urzędy) czy korzystając z paczkomatów.
Zmiany w tym zakresie zależą od zaawansowania stanu pandemii i monitorowane są przez Ministerstwo Zdrowia i podległe służby.
Od 20 kwietnia 2020r złagodzone zostały niektóre obostrzenia związane ze zwalczaniem pandemii. Zniesiony został ogólny zakaz przemieszczania się. Można swobodnie spacerować, biegać czy jeździć na rowerze. Udostępnione zostały lasy, parki i skwery, oprócz placów zabaw.
Aktualnie, powyższe kwestie regulowane są przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Regulacje zawarte w nim w większości weszły w życia z dniem ogłoszenia tj. z dniem 2 maja 2020r.
Wprowadzone przepisy zawierają wyłączenia. Oznacza to, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie obowiązuje w przypadkach wskazanych w Rozporządzeniu.
I tak obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy:
- pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, do ukończenia 4 roku życia, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie;
- dziecka do ukończenia 4. roku życia;
- osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
WAŻNE!! Nie jest wymagane okazanie dokumentu (orzeczenia lub zaświadczenia) potwierdzającego powyższe ograniczenia.
- osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania;
- kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu bądź przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewniają oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność z ludźmi;
- kierowców wykonujących przewozy drogowe w załodze;
- sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania;
- osoby, której miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej;
- sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport na terenie obiektów, dopuszczonych do użytku na tym etapie epidemii;
- osoby przebywającej na terenie lasu;
- jazdy konnej.
Ważne jest również to ,że odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku:
- konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia;
- umożliwienia komunikowania się z osobą głuchą lub głuchoniemą
Zgodnie z powyższymi regulacjami, idąc na spacer do lasu lub wybierając się w góry, nie jest wymagane zakrycie ust i nosa. Należy pamiętać, że na parkingach leśnych, a także w parkach, skwerach i na ulicach biegacze czy też rowerzyści, spacerowicze są zobowiązani do noszenia maseczki (lub zasłaniania twarzy w inny sposób).
Nadal do odwołania obowiązują wytyczne co do sposobu przemieszczania się. I tak w przypadku przemieszczanie się pieszo, jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie.
Wyjątkiem są sytuacje, w których zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad:
- dzieckiem do ukończenia 13. roku życia
- osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie
Nakaz ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.
Do odwołania utrzymany został obowiązek noszenia podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych. Od powyższego obowiązku również wprowadzono wyjątek:
- obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek;
WAŻNE !!
Nie jest wymagane okazanie dokumentu (orzeczenia lub zaświadczenia) potwierdzającego powyższe ograniczenia.
Jakie są konsekwencje naruszenia nakazu zasłania ust i nosa w przestrzeni publicznej?
Za złamanie nałożonego nakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku zatrzymania przez patrol policyjny może on wymierzyć mandat.
Warto również pamiętać, iż wprowadzona została kara pieniężna w kwocie do 30 tysięcy złotych za naruszenie obowiązku kwarantanny, izolacji lub hospitalizacji. Kara może zostać wymierzona jedynie wobec osoby, której został nałożony określony obowiązek.
W razie stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada na osobę naruszającą taki obowiązek, w drodze decyzji, administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30 000 zł.
Katharina